LONDON’s FOUR / live, eat, shop & do

700 dní, 16.800 hodin, 1.008.000 minut, co žiju v Londýně. Dnes jsem se probudila a řekla si, že napíšu o tom, jak využít těch pár dní, hodin nebo minut, které třeba budete mít nebo máte v Londýně vy. Proč jsem si řekla, že o tom napíšu? Denně dostávám zprávy o tom, že někdo z mých bižších, či vzdálenějších přátel jede právě do Londýna a ptá se mě, kam je nejlepší jít, kde se levně ubytovat, kde jíst, kde nakoupit a co si užít. Pro vás tedy můj „neturistický“ guide o tom, co nenajdete v příručkách.

UBYTOVÁNÍ

Asi víte, že Londýn je jedno z nejdražších měst a to co se týče vlastně všeho výše vypsaného. Pokud sem jedete na víkend, asi nechcete bydlet na předměstí a jezdit do centra hodiny. Mimochodem, spoustu lidí to napadne! Pak si sice libujou v ceně za ubytování, ale šok přijde v cestování, kdy za cestu pak v součtu dají daleko více než za ubytování v centru. Když už jsem na začátku slíbila „neturistický“ guide, tak doporučuji ubytování přes AirBnb. Funguje to tak, že někdo nabídne k dispozici hostům buď celý byt nebo pokoj v bytě, baráku. Výhody – centrum, kuchyň, „svůj“ prostor, většinou wifi, flexibilní check in a check out atd… Cena – mnohonásobně menší a vše podle vašich preferencí. (Takhle jsem se ubytovala v New Yorku na Brodwayii v bytě za 3500 Kč za 5 dní a zažila jsem jednu z nejlepších dovolených v životě!)

 

IMG_9838

 

STRAVOVÁNÍ

Lidí je tu asi 10x víc než v Praze, restaurací tak 20x více. Skvělé restaurace a podniky. Já jsem si ale zamilovala trhy. Mezi moje nejoblíbenější patří Spitalfields market, poblíž City of London, kde je každý den trh na jiné téma. Trh s jídlem tam je vždy, stejně tak jako na Brick lane, která je hned kousek dál. Pokud jste milovníci kávy, v téhle části Londýna, ve Shoreditch, jsou také skvělé nezávislé kavárny, z nichž si skoro každá praží své kafe! Jako druhý bych chtěla zmínit Borough market, který je mezi London Bridge a Tate Modern, kde nakupují i nejlepší londýnští šéfkuchaři. Srdcovou záležitostí je pro mě Camden Town, kde najdete všechno, a to doslova! Jídlo tam mají ale naprosto neskutečné. Od raw obchůdků, přes indické až po nespecifikovatelné pokrmy, ale vždy dokonalé!

 

IMG_9640

IMG_9649

 

NÁKUPY

Zůstaneme ještě chvíli u Camden Town, kde nakoupíte Vintage kousky typického anglického stylu a v nichž v čechách budete prostě zářit! Každý zná Oxford street, Regent’s street nebo Bond street s Primarky, River Islandy (ikdyž ten zrovna je můj oblíbený) atd. Já mám dva tipy – Soho/Carnaby street nebo Box Park . Carnaby street/Soho mají tu výhodu, že jsou hned vedle hlavní nákupní ulice, ale všechny značky tady mají své pobočky stylovější, menší a bez tolika lidí. Box park je spíše stylové místo, které mi ale přirostlo k srdci. Obchody jsou umístěny v kontejnerech a z kontejnerů je sestaveno toto malé „obchodní centrum“ v srdci Shoreditch.

 

box-park-1024x768

Boxpark-Shoreditch-4

BoxparkShoreditch2

 

ZAJÍMAVOSTI

Všichni důvěrně známe z každého průvodce Big Ben, Buckinghamský palác, London eye atd. Místa, která mám ráda já, jsou především parky, které jsou v každém ročním období krásné a v každém jiné. Alexandra palace, Victoria park nebo Regent’s park patří mezi má nejoblíbenější místa, stejně jako procházka okolo Regent’s kanálu. Také mám ráda několik střech, ze kterých vidíte celý Londýn a pokaždé z jiného úhlu, jako třeba Rooftop u St.Pauls cathedral, kam můžete jít úplně zdarma a vidíte krásně katedrálu a Londýn z vrchu. Když sejdete jen o kus dále, můžete si vychutnat drink pod nejvyšší budovou Londýna, The Shard, s městem za zády. Potom určitě zajděte do kina na střeše, které se nachází v posledním patře podniku Queen of Hoxton a se zářícím Londýnem v dáli.  Skvělou atmosféru nasajete i z pozorování pouličních umělců tvořících svá Grafitti díla na zdech domů v Shoreditch.
Míst je tisíce, ale jediné univerzální doporučení, které mám: Uhněte z hlavní ulice a propleťte se uličkami, které vám teprve tu atmosféru Londýna přiblíží nejvíce v podobě cihlových domů s barevnými dveřmi a malými předzahrádkami.

 

IMG_9879

IMG_9907

 

Jaké je to vaše místo v Londýně?
Love London, with love Karol

 

700 days, 16.800 hours, 1.008.000 minutes, I am living in London. Today I woke up and thought that I will write about London itself and how to spend the minutes or hours which you might have in London yourself. Why I have decided so? I am getting daily messages from all people I know about where to dine in London, where to live, where to eat etc. I am bringing you my non-tourist guide about what you won’t find in the tourist guides. 

ACCOMMODATION – You might know tat London’s accommodation is one of the most expensive ones in the world and if you don’t live in the centre, you might travel into it even hours. By the way – many people think that they save on accommodation and live outside of the city centre, but in the end of the day, they spend much more on traveling there. I promised non-tourist guide, so I recommend accommodation with AirBnb. The owner of house/flat offers you living in their house, which has significant advantages such as own kitchen, own space, wifi, flexible check in and check out times etc. You can choose your preferences online. Price – much lower than a hotel ( I lived in NY with Airbnb, on Broadway for £3500CZK for 5 days and it was one of my best holidays I have ever had). 

EATING – There is 10 times more people in London than in Prague and about 20 times more restaurants than in Prague, an awesome ones. I felt in love with market food. The most favourite one is Spitalfields market, near City of London, where you can find a market with a different topic every day. But the food one is there every day. Just steps from the Spitalfields market, you can find Brick lane which is similar in terms of dining. If you are coffee lovers, in this part of London, in Shoreditch, there are many independent little coffee shops and most of them are roasting their own coffee. My second pick is Borough market, which is in between London Bridge and Tate modern. The most popular chefs in London are shopping here too for their restaurants. My fav is Camden Town, where you will find everything really. Food wise – from Indian, to Pakistani, sushi, unspecified, but amazing food… ! 

SHOPPING – Let’s stay with Camden town for a little while. In Camden, you can find vintage clothes in English style and in which you will shine like a star in Czech! Everyone knows Oxford street, Regent’s street or Bond street with Primarks, River Islands etc. I will give you two tips, which are Carnaby street/Soho and Box park. Carnaby street/Soho are both next to shopping street Oxford street, but all the shops are smaller and more stylish, but the same brands as High street ones. Box park is not that commercial, it is more about the style. All the shops are inside of containers and on the top of the boxes, you can find restaurants and bars. All this is straight in the heart of Shoreditch. 

PLACES – You all know dominants of London such as Big Ben, Buckinghame palace, London eye etc. I would like to give you some tips on places I like. These are mostly parks, which are amazing in each time of the year. Alexandra Palace, Victoria park or Regent’s park are my favourite places as well as walking around Regent’s canal through the city. My favourites are rooftops though. Did you know that from the rooftop on the shopping centre near St.Paul’s cathedral, you can see whole city and the entrance is free? If you only go slightly further down the river, you can enjoy the drink with the background of London’s highest building The Shard. I also like to watch the movies from the Queen of Hoxton pub rooftop, with the city behind the screen as well as watching the artists daily changing the walls of Shoreditch with their street arts. 
There is thousands places in London, but nothing feels better than wondering around little streets with typical english houses with red little door and tiny gardens infant of the houses. 

What are your’s London places? 
Love London, with love Karol

Share:

4 Comments

 1. Září 28, 2015 / 6:08 pm

  Londyn je uzasny misto. Vzdycky se tam rada vracim a jelikoz jsem tam byla uz asi 7-8x, tak presne jak rikas, uhybam od hlavnich ulic a hlavnich turistickych mist na mista min prozkoumana 🙂 miluju ty ulicky, zakouti, trhy s jidlem 🙂 Londyn a zkratka snad cela Anglie ma sve kouzlo a tesim se az tam zase pojedu 🙂

  ClaudiasNewLife

  • Karolina Sramlova
   Září 28, 2015 / 6:48 pm

   Přesně tak! Jinak je to velmiiiiii turistické město, které ale nabízí přesně daleko více ve všech uličkách než v centru. 7-8x je hodně, nechceš se sem přestěhovat :)?
   With love Karol

  • Karolina Sramlova
   Říjen 7, 2015 / 10:42 am

   Happy that you like it! With love Karol

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *