THE SECRETS OF MY GYM BAG

Jak už to u většiny holek chodí, ráno nestíháme nic. Já nejsem vyjímkou. Pak snídám za cesty, vlasy suším za pochodu a maluji se v metru. Jsou dny, kdy sama vstanu v 6 a jdu na trénink, jenže to platí jen když svítí sluníčko a toho v Londýně moc není. Když prší, vstávání je noční můra. To je důvod, proč si od jisté doby balím svůj batoh už večer, snídani připravuji také radši před spaním a suchý šampon pro jistotu ani nevytahuji z batohu. Příprava je klíč k úspěchu! Tak co jsou ty moje nezbytnosti?

Já a batoh. Po tom, co jsem na základní škole myslela, že batoh rozhodně odložím a už nikdy nevezmu na sebe, teď vede mojí hitparádu. Kabelky mám ve skříni a vytahuji je jen o víkendu nebo po večerech. Přes den mám v batohu tolik věcí, že kabelku bych zničila, ale co víc – zničila bych svoje záda. Dalším plusem je, že ten můj má spoustu kapes a vychytávek jako například kapsu na boty nebo termo kapsu.
Samozřejmě nesmí chybět oblečení na trénink. Teď se mě přátele ptali, jestli mě sponzoruje Nike. Nesponzoruje (ikdyž by mohl), jen nemám ráda, když se mixují moc značky, tak jsem si vybrala Nike a vybrala dobře. Spojení kvality, designu a slevy v obchodě (děkuju).

 

Screen Shot 2015-10-07 at 09.47.55

 

Moje motivace. Notýsek, kam si zapisuji úspěchy, neúspěchy, pocity a tréninky na základě pěčlivě připraveného týdenního plánu od svého nejlepšího “trenéra na dálku” Matěje. Každou neděli dostanu plán a pak týden zapisuji a zapisuji.
Sportester, ten nesmí chybět při žádném, tréninku. Když něco dělám, dělám to naplno. Na začátku, když jsem začala trénovat systematicky, jsem byla na testech VO2max, pomocí kterých mi byla změřena moje kondice. To je důvod, jak vím, kde jsou moje limity a na základě i toho je sestaven můj trénink.
Hudba. Bez hudby nedám ani ránu, proto potřebuji kvalitní sluchátka a armband, abych měla ruce volné. Znáte aplikaci Spotify running, kdy hudba hraje tak rychle, jak běháte? Nejlepší vychytávka, se kterou dosahuji bezkonkurenčně nejlepší časy v běhu. Pokud jdu do gymu, hudba je moje motivace. Motivuje vás hudba při cvičení a jaká?

 

 

Zachráncem je suchý šampon. Není čas ztrácet čas a tak suchý šampon je něco, co z batohu ani nevyndavám. Z gymu do práce nebo naopak z práce do gymu a pořád chci vypadat alespoň trochu svěže. Batiste je zatím nejlepší značka, co jsem objevila. Je to zároveň skvělá varianta, abych si nemusela mýt vlasy denně.

 

 

Zing Anything (na úvodní fotce) je láhev, kterou jsem si zamilovala na první pohled i použití. Mám ráda změnu, tak jsem spokojená, že každý den můžu mít jiný a hlavně chutný drink.  Na Facebooku najdete spoustu variant včetně „alkoholického” Zingu, samozřejmě ne do gymu 🙂

Jaké věci máte vy ve svém žebříčku nezbytností vy?

With love Karol

 

 

Mornings… Every girl knows, that we don’t have a time for anything. We have breakfast on the way or we don’t have breakfast at all, we dry our hair on move, we do the make up on tube (it probably doesn’t apply for all of you, but I think that it applies for some of you). There are days, when I wake up at 6am and go straight to the gym, but it only is in the days when sun is out, which is not very often. When it rains, I simply don’t want to get out of my bed. This is the reason why I pack by backpack in the evening as well as I prepare breakfast in the evening and I have my dry shampoo in my bag permanently. The preparation is the key to success! So what are my necessities?

Me and backpack. When I graduated, I thought that I wouldn’t have to wear it ever again. Nowadays, it becomes the number one on my list. I do have all my bags in my wardrobe and I only use them on evenings or weekends. I do have to carry insane amount things in my backpack, that I would destroy all my bags and more importantly my back. I have also realised that backpack can be stylish as well as it has great features such as a shoes pocket or thermo pocket.
I have to also have pack my training gear. Recently, I have been asked by my friends if Nike sponsors me. Not, unfortunately (but I would love to:). I basically don’t like when you mix the brands too much, so I have chosen the brand which suits me the most, which is Nike. The drivers for me were quality, design and the discount, thank you!

My motivation. The notebook, where I write down all my successes, failures, feelings and training plans based on my weekly plan from my best Personal trainer Matej. Every Sunday, I receive my weekly plan based on my goals and feelings.
The Heart rate monitor, which I wear every single training.  When I do something, I do it always on hundred percent. At the beginning, when we started my program with Matej, I went to a VO2max testing, which tested my condition, so I know where are my limits. This is also helping my trainer to put together my training program.
Music, the most important thing for my motivation while I am in the gym. The necessities therefore are my armband, quality headphones and Spotify. Did you know that on Spotify you can have the running feature, which basically plays the music using your running tempo? I achieve the best running results when I am using running app from Spotify. Does music motivates you? Which one?

My life saver, dry shampoo. Batiste is something, what I can’t really forget any day. From gym to work or from work to gym and I always need to look fresh. I have tried multiple brands, but this one exceeded my expectations by far. It is also a great option for not washing my hair daily. 

Zing Anything is the bottle, which I felt in love with immediately after the first use. I do like changes, so I really like the fact I can have different drink every single day. The best bottle I brought all the way down from the Czech republic. You can find more options on the Facebook including the „alcoholic“ Zing, obviously not for the gym:)

What are your necessities? 

With love Karol 

Share:

3 Comments

 1. Říjen 7, 2015 / 8:10 pm

  Moje nezbytnosti jsou určitě sluchátka a ipod, přesně jak říkáš, hudba mě nejvíc motivuje! Pak samo pití, gumičky, tělový sprej od VS a pak už takový ty samozřejmosti, jako jsou věci na cvičení a ručník 😀 super článek:)

  • Karolina Sramlova
   Říjen 11, 2015 / 7:14 pm

   Díky moc… Hlavně, že jsem nechtěla dělat úplně holčičí článek, ale na fotce, kterou jsem nakonec nepoužila je sprej od VS 🙂
   Jinak gumičky i ručník – díkybohu mám ve fitku (konečně někoho napadlo je dávat zdarma, protože v tašce buď máme milion gumiček nebo žádnou, že). With love Karol

 2. Říjen 18, 2015 / 3:47 pm

  I was just looking at your SECRETS OF MY GYM BAG site and see that your site has the potential to become very popular. I just want to tell you, In case you didn’t already know… There is a website network which already has more than 16 million users, and the majority of the users are looking for websites like yours. By getting your website on this network you have a chance to get your site more popular than you can imagine. It is free to sign up and you can read more about it here: http://bbqr.me/4fj5 – Now, let me ask you… Do you need your website to be successful to maintain your way of life? Do you need targeted visitors who are interested in the services and products you offer? Are looking for exposure, to increase sales, and to quickly develop awareness for your website? If your answer is YES, you can achieve these things only if you get your website on the network I am describing. This traffic network advertises you to thousands, while also giving you a chance to test the service before paying anything at all. All the popular sites are using this network to boost their readership and ad revenue! Why aren’t you? And what is better than traffic? It’s recurring traffic! That’s how running a successful website works… Here’s to your success! Read more here: http://tgi.link/dcf2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *