THE BALI BIBLE

Jak jsem slíbila, tak taky dělám. Posílám spoustu sluníčka do čech, kde je ale taky krásný podzim, co vidím a slyším od svého okolí. Chtěla jsem původně napsat klasický článek o tom, co dělám a o tom, jaké to tu je. Pak jsem se rozhodla, že je toho tolik, že maličko změním styl tohoto postu a shrnu všechno v pár bodech. Mimochodem, letadla odtud pořád nelítají (nebo lítají a nelítají střídavě), tak je vlastně nejisté, kdy odtud odletím. Ale všechno se děje, protože to tak  má být, že. Moje poznatky z Bali a o Bali…


Moje poznatky a zážitky z Bali

 • Směju se – pořád. Tohle místo mě neskutečně nabíjí asi i proto, že jsou tu lidi, kteří nemají nic, přesto mají všechno… (všechno, co si nekoupíte)
 • Zjistila jsem, že k životu potřebuju slunce a oceán, ale aspoň jsem na to přišla, protože jsem si myslela, že moje štěstí je ve měste. Není.
 • Řídím motorku. Nikdy jsem nechtěla řídit motorku, ale tady je to nutnost. Vždycky jsem si myslela, že je to težké a těžké bylo jen překonat svůj strach. Po týdnu řídím na slunci, v dešti, s kamarádkou, se psy (vrchol byl dva psi a dva lidi na jedné motorce), řídím vlevo. Naštěstí to levo mám natrénované, tak ani auto nebylo problém, ale silnice jsou v hrozném stavu, což dokazuje i fotka auta nikoliv v příkopě, ale v rýži, normálka…
 • Nejlepší jídlo se pro mě rovná to z přírody. Dá se tady jíst extrémně zdravě a už o tom sepisuji post. Jsem intolerantní na laktózu, tady do všeho dávají kokosové mléko, které je bez laktozy. No není to ráj?
 • Sportuju – pořád. Ráno dvě hodiny cvičení v Motion place, pak joga, surf nebo prostě pohyb. Oproti Londýnu, kde pohyb musím vyhledávat, je tohle prostě boží! Při běhu bosa mě také nebolí koleno!
 • Je tu trošku “živo” – hodně zvířat, které neznám a ani se nesnažím pojmenovat, možná ze strachu, že by to bylo jedovaté. Miluju psy a trhá mi srdce, že je jich tu milion, ale bez domova. “Bali dogs” je tu spoustu a přeju si zachránit je všechny, což nejde..
 • Náboženství je tu přede vším a učím se to respektovat
 • Nejde tu moc internet… A co se neděje – lidi spolu mluví. Jak “přirozené”.
 • Jsou tu nejkrásnější západy slunce pod sluncem… Opravdu! Každý den tady končí opravdu nádherně.
 • Příroda, ta která neshořela nebo nehoří, je tu nádherná. Od moře přes rýžová pole nebo pláže. Na jihu jsou jiné, než na severu. Na jihu bílé, severněji černé. Neuklizené – proto jsme se minulý týden sebrali a jednu krásnou uklidili (viz foto). Sebrali jsme spoustu pytlů odpadků, které jsme si také odnesli z pláže až na útes. Naše cesta s pytli odpadků, v noci a kilometr do kopce – zážitek!
 • Potkala jsem tu skvělé lidi… Těm děkuji za nejlepší chvíle. Každému z nich! Jednu opravdovou kamarádku jsem si sem přivezla a spoustu lidí jsem potkala. Náhodná setkání neexistují. Děkuju všem!
 • Vzala jsem si sem spoustu oblečení, využila 5 triček a všechny plavky… 😀
 • Party… na pláži, u ohně, prostě všude. Lidi neřeší, co mají na sobě nebo jestli mají make up. Facecontrol neexistuje, super úleva z Londýna, kde byste si v žabkách a bez make upu moc neškrtli. To mě baví… No make up is the best make up. Chcete nosit make up, tady to nejde. Vlhkost a neustálý pohyb, prach vám to nedovolí. Pro někoho úleva, pro někoho noční můra. Já si to celkem užívám.
 • Dokázala bych tu žít a víte co, uvažuju o tom…Tolik poznatků z minulého týdne. Co si o Bali myslíte vy po přečtení mých poznámek? Určitě ho navštivte taky… Je co vidět a hlavně zažít!

With love Karol

 

I have promised a post from Bali, there you are. I am sending you lots of sun to Czech/London, but I can tell that the Autumn in both – London or Czech is amazing too. I originally wanted to write a classic post about what am I doing here, how is it here. But, I have decided to summarise all into a few bullet points as it is too much to only write an article. By the way – the planes are still not flying (or flying for couple of hours a day), so it is very unclear when I will have to leave my beloved Bali. Everything happens for a reason, right? This is my Bali bible.. 

 • I smile – all the time. This place energises me a lot. Because of the people, who have nothing, but they have everything. (Everything what you can not buy). 
 • I have realised that I need ocean and sun to be happy. I am happy that I have realised that, because previously I thought that my happiness is in town, it is not. 
 • I drive motorbike, it is necessity here. I thought that it is not easy, but the only thing which wasn’t easy was my fear of it. Nowadays, I can drive the motorbike on my own, with a friend behind me, with a dog (the record is two dogs and two people), I drive on the left side. At least the left side is not difficult for me as I have been driving in London. The streets are disaster here, unfortunately. There is a lot of cars which are falling off the streets, not into the ditch, but into the rice fields 😀 
 • The best food is the food from the nature. The food here can be amazing. I am lactose intolerant and the only thing they use is the coconut milk, which is lactose free… Isn’t this heaven? 
 • I do a lot of sports. All the time. Two hours of workout in the Motion place in the morning, than yoga, surf or running. Simply – I am moving all the time. Opposite to London, where I have to really search for any movement, this is amazing! 
 • Animals – there is  a lot of them, everywhere. I am not even trying to name all the animals here as I might be scared of them all, or the fact they might be poisonous. I love dogs, unfortunately many of them are homeless, If I lived here, I would love to take them to home, all of them! 
 • The country is very spiritual, I am trying to learn how to respect that.
 • The internet is really poor here, but what a surprise – people talk! How natural… 
 • There is the most beautiful sunsets on the Earth, honestly! Each day finished with the most beautiful sunset… 
 • The nature which didn’t burn is amazing. The beaches are black in north, white in south, but all of them are beautiful. That is the reason why we have decided to clean one of them. We have got together and cleaned one of the most beautiful ones from all the rubbish. 
 • I have met amazing people, I thank all of them for the best moments here. Each of them! I have taken one of the true friends down here and have met a lot of people. There is nothing happening without the purpose. Thank you everyone! 
 • I have taken a lot of clothes down here. I have only used five t-shirts and all swimsuit 🙂
 • Party.. on the beach, by the fire, everywhere. People don’t judge based on the clothes they wear or if they wear make up or not. It is do relieving if I compare to London. If you want to wear make up, you can not… You are sweating all the time, you are moving all the time and honestly – it is not possible. Nightmare for someone, great change for me. 
 • I can imagine to live here, and I am thinking about it, honestly.

With love Karol

Share:

8 Comments

 1. Listopad 13, 2015 / 5:21 pm

  Naprosto úžasný fotky!! Nedivím se, že bys na Bali dokázala žít, takhle z fotek mě ta představa taky nijak nevadí :D:)

  • Karolina Sramlova
   Listopad 15, 2015 / 2:26 am

   Aspoň bys měla za kým letět 🙂 Díky Kristý! Teď nějak zanedbávám tvůj blog, ale neboj, zas to rozjedu až budu na internetu pořádně :)) With love Karol

 2. Verča
  Listopad 13, 2015 / 8:42 pm

  Jednou si chci taky tolik vydělat, abych se mohla podívat na Bali, protože to, jak o tom píšeš, musi být ostrovy úplná nádhera! Skvělý článek!

  • Karolina Sramlova
   Listopad 15, 2015 / 2:25 am

   Děkuji Verčo. Já jsem to před rokem vzala o prioritách. Mohla jsem utratit peníze za oblečení, materiál. Nebo letět sem a opravdu nosit tři trička. A rozhodla se naštěstí správně! Pro každého jsou ty priority jinde a levná záležitost to není, ale dá se! Až poletíš, jsem si jistá, že už tu budu žít, tak se uvidíme 🙂 With love Karol

 3. Listopad 14, 2015 / 10:44 pm

  Tohle je dost hustý.. Zrovna tady vytvářím na papír myšlenkovou mapu + všechny věci, na kterých pracuju a hodlám vše eště lépe zorganizovat, abych tam nacpal 2 dny odpočinku i přesto, že hrozně rád pracuji a nespím (znáš mě). Jeden den na projetí všech stránek s inspirací, druhý den na tvorbu bez internetu, abych si užil toho Brightonu a přírody kolem. Tvůj článek mě v tom nakopl eště víc (nebo to je účinek asi miliontýho kafe a dnešní úžasné výstavy o které budu psát zítra na blog).
  Upřímně doufám ,že letadla nebudou lítat a zůstaneš tam eště na několik měsíců, abys nám psala pořád. 😀

  • Karolina Sramlova
   Listopad 15, 2015 / 2:22 am

   Ouu… ted si me nakopl ty! Díky! Jinak Letadla nelítají, tak uvidíme, jestli let, který mi přiřadili poletí. Nechávám to na přírodě a těš se na další spirituální post. A makej ať se za mnou brzo zastavíš, až tu budu napořád!

 4. Venca
  Listopad 16, 2015 / 11:35 am

  Zase super článek. Jen tak dál holky, držím Vám palce! Jste prostě … jiné 🙂

  • Karolina Sramlova
   Listopad 18, 2015 / 12:13 am

   Děkujeme moc a budeme se i nadále snažit! With love Karol and Kata

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *