HOW TO TAKE CARE OF YOUR CLOTHES

Mít pěkný šatník není jen otázkou peněz a stylu. O oblečení totiž musíme, stejně jako o sebe, pečovat. Můžete mít tak ve skříni sebedražší kousky, pokud na sobě ale mají žmolky, jsou seprané nebo viditelně unavené, k parádě jim nepomůže ani visačka značkového butiku. I proto jsem se v dnešním článku rozhodla zaměřit na péči o oblečení. Velmi často se na ní totiž zapomíná!

Snad všichni máme ve skříni oblíbený kousek, který si hýčkáme, nosíme při výjimečných událostech a střežíme ho jako oko v hlavě. Pak jsou ale kousky, které nosíme téměř denně a dáváme jim opravdu co proto. Nejčastěji to jsou basic trička nebo kalhoty. Tyto věci pak několikrát pereme, sušíme, žehlíme a tento kolotoč opakujeme, dokud neskončí v koši. Proč si ale takové věci nehýčkáme stejně jako ty oblíbené? Vždyť je to tak snadné!

Stačí pouze dodržovat několik základních kroků a zařadit je do své běžné péče stejně jako masku na obličej.

1. LÍSTEČKY

Všechno začíná samozřejmě u správného praní. O tom, že by se spolu neměly prát kousky různých barev, především pak černá s bílou, vám asi říkat nemusím. To je pravidlo, které lidé dodržují po generace. Na co však spoustu z nás naprosto zapomíná, jsou lístky na daných kusech oblečení. Já vím, jsou nepříjemné, škrábou, je jich nespočet… Ale měli bychom je brát v potaz a tolerovat je. Přeci jen pizzu, na jejíž krabici je uvedeno, že se má péct na 200 stupňů na jedenáct minut, nebudeme dělat na 250 stupňů po dobu panácti minut. Jídlo by se spálilo. I proto je důležité nové kousky oblečení prohlédnout a dozvědět se, jak by se prát měly, neměly a zda vůbec do pračky mohou! Sice se vám nespálí, ale po čase nebudou nositelné nebo vám zničí jiné kusy oblečení.

2. PRANÍ

Dalším krokem je samozřejmě praní. Jakmile prohlédneme lístečky a zkompletujeme věci, které se spolu smí prát, soustředíme se na teplotu. Pokud na lístku není uvedeno jinak, nejideálnější je prát nejvíce na 40 stupňů. Já například peru na třicet… Ručníky a povlečení samozřejmě na víc, občas i s předpírkou. Důležité jsou i otáčky. Velké otáčky totiž způsobí žmolky nebo poškození vláken.

3. PRACÍ PROSTŘEDKY

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na vhodný prací prostředek. Téma, které se probírá vlastně neustále – prášek, kapsle nebo tekutý prací prostředek? A co aviváže? Když jsem začala bydlet sama, takové otázky jsem si začala klást také. Na trhu je nepřeberné množství výrobků a všechny slibují ty nejlepší účinky. Aviváže pak mají podle PR oddělení oblečení změkčovat, zlepšovat jeho kvalitu, provonět ho a prodlužovat mu životnost. Ve skutečnosti jde ale o pořádný mýtus. Aviváž může naopak pěkně uškodit. Pro alergiky nebo lidi s citlivou pokožkou pak může znamenat hotové peklo. Některé prací prášky pak na nějakých tkaninách mohou způsobit fleky. Já si za 4 roky, co žiju sama, zničila kvůli nesprávnému prášku už troje džíny. Když jsem je vytáhla z pračky, byly na nich fleky, které nešly dolů. I proto jsem začala pokukovat po kapslích a tekutých prostředcích. Ty tekuté mi hodně vyhovují a nahradí i zmíněnou aviváž. Nijak ale neodstrkuji ani práškovou variantu – jen to chtělo roky zkušeností a zkoušení. Rozhodně proto doporučuji utratit více pěnez, protože se to v tomto případě vyplatí.

4. PROSTŘEDKY PROTI SKVRNÁM

Protože mám dvě malé sestry, fleky na oblečení mi nejsou vůbec cizí. Stačí jedno odpoledne s pětiletou Jasmínkou a mám triko od barevného popcornu nebo pokecané kalhoty od kečupu. V ten moment je hodně důležité nepanikařit a nezkoušet to drhnout hned na záchodech. Nečistotu setřete a doma kus oblečení namočne do prostředku proti skvrnám nebo ho na daném místě nechte působit. Ty nejnovější prostředky se dají dokonce přidat k pracímu prostředku. Já si oblíbila Vanish Gold. Především ten na bílé prádlo, kterého mám spoustu. Používám ho pak i na bílé povlečení, protože mám doma pořádného chlapáka, který se samozřejmě čas od času zpotí.

5. SUŠENÍ

Nevěřili byste, jak na oblečení působí i správné sušení. Nejlíp mu dělá čerstvý vzduch. Ne každý má však balkon nebo možnost sušit na zahradě. Většina lidí z města pak používá sušičku. Pokud ale nemáte ani jedno, postačí vyprané prádlo pořádně proklenout a rozvěsit. Nikdy ale nechytat kolíčky! V některých případech poté nemusíte ani vytahovat žehličku.

6. ŽEHLENÍ

Samozřejmě jsou ale věci, které se bez žehlení neobejdou. Nejčastěji košile. Nezapomínejte ale opět na respektování materiálu. Bavlna se může žehlit na určitý stupeň, polyester opět na jiný. Nejdůležitější je nikam nespěchat a zároveň prádlo dlouho netrápit.

7. ŽMOLKY

Věc, kterou já osobně naprosto nenávidím. Žmolky udělají i z té nejhezčí věci opotřebovanou a nepěknou. Proto je dobré je odstraňovat. Jenže jak, abychom nemuseli utrácet za přístroje? Když jich je málo, stačí je odstříhat nůžtičkami na nehty, když víc, pomáhá smirkový papír nebo obyčejná žiletka. Důležité je při aplikaci látku natáhnout, aby nebyla děravá a po žmolkách přejet.

8. PREVENCE PROTI MOLŮM

Molům je lepší předcházet. V posledních letech je jich všude spousta a je lepší nakoupit prostředky proti nim dřív, než vytáhnete první poškozený kus oblečení. Já nakupuju takové bombičky, které vydrží půl roku a stojí asi 49 korun. Ke všemu navíc pěkně voní.

A jak udržujete své oblečení vy?

With love Káťa

 

 

Share:

3 Comments

 1. Deni
  Září 18, 2016 / 11:35 pm

  Radu jak na žmolky stopro využiju. Mám tolik oblíbených věcí, který kvůli nim nenosim. Nemáš tip i na obarvené prádlo?

  • Katerina Pifflova
   Září 18, 2016 / 10:04 pm

   Deni, tak na to sháním radu také pěkně dlouho. Bohužel si ale myslím, že žádná neexistuje. Snad jen, neprat mezi sebou věci výrazných barev. Pěkný den, Káťa :*

 2. Zuzana
  Září 19, 2016 / 10:36 pm

  Super tipy. Já na žmolky můžu doporučit ocet. Sice trochu smrdí ale zabírá

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *