JAK NA DOVOLENÉ NEUTRATIT MAJLANT, A PŘESTO SI JÍ UŽÍT?

Každý to určitě dobře zná, přijíždíte z dovolené a na vašem bankovním účtě to vypadá mnohem hůř, než jste si představovali. Nepřivezli jste si ani tolik věcí, a proto se ptáte sami sebe: ,,Kam se ty peníze poděly?“ Víte, že se budete muset do konce měsíce usměrňovat, protože jste se rozšoupli až moc. Já na tohle byla před lety expert. Jako neřízená střela jsem kupovala vše, co se mi líbilo a nepřemýšlela nad tím, že mě ještě čeká platba nájmu nebo třeba telefonu. Pak to dopadalo tak, že jsem byla o chlebu a čekala na další výplatu. Po letech žití sama se sebou jsem se ale hodně zlepšila a myslím si, že hospodaření mi jde opravdu na jedničku. A proto jsem se rozhodla sepsat článek o tom, jak z dovolené odjet spokojená a mít na kartě stále dostatek financí.

Není nic horšího, než když závazky odkládáte. Já ihned, jakmile se objeví peníze na účtě, platím absolutně vše, co musím. Zmizí sice spoustu peněz, ale platbě bych se stejně nevyhnula. Jen bych jí odkládala a tlačila do dalšího měsíce, a to je strašně špatně. Před každou dovolenou si proto sedněte ke stolu, vezměte do ruky tužku a papír a napiště si položkově veškeré pravidelné platby i s částkami. Všechny zaplaťte před odjezdem a na své seznamu odškrtejte. Docílíte tak toho, že se vám ukáže přesná částka, se kterou můžete po zbytek měsíce disponovat.

Z té si potom vypočítejte, kolik skutečně na dovolené můžete utratit, aby vám na kartě zbyl obnos, se kterým bez omezování vyžijete do další výplaty.

Dejme tomu, že si dovolíte utratit deset tisíc. Jakmile dojede na místo vašeho pobytu, doporučuji si tuto částku rovnou vybrat z bankomatu a kartu po zbytek pobytu odložit daleko od vás. Zaprvé budete mít skvělý přehled o svých financích, zadruhé nebudete moci brát z dalších peněz, které na kartě jsou a utratíte opravdu jen to, co utratit chcete.

Zvažujte každou koupi. Bezmyšlenkovité nakupování vede k tomu, že poté více jak polovinu věcí nevyužíváte. Dobře si proto rozmyslete, zda vám jeden daný kousek stojí za to, že si nekoupíte jiný a třeba lepší. Také si řekněte, jestli ho skutečně potřebujete nebo ne.

Mohl by vám v tom pomoci seznam věcí, které si chcete z dovolené přivést. Společně s výdaji tak vyplňte wishlist. Věřte, že přehlednost vnese do vašeho života absolutní pořádek. Já si například před cestou do Londýna napsala na papírek – kvalitní svetr, černá kožešina, basic triko. Všechny tyto věci jsem tam sehnala a ještě ke všemu ušetřila. A to jen proto, že jsem nekupovala zbytečné kraviny.

*tato tabulka je jen ukázková, neobsahuje reálné informace a link na stažení prázdné najedete v následující větě.

Pokud si stále nejste jisti tím, jak na to, stáhněte si ZDE tabulku, kterou jsem pro vás vytvořila. Třeba vám v organizování pomůže!

With love Káťa

Share:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *