LONDÝN OČIMA A SRDCEM ROK POTÉ

Přesně před rokem jsem seděla v letadle z Londýna, oči se mi leskly slzami a já jsem věděla, že se stěhuju do Čech. Nestěhovala jsem jen tělo, ale i srdce, které sice vždy bilo pro mojí vlast, ale bylo v něm vždy dosta místa pro můj milovaný Londýn. Dnes se vrátím ve vzpomínkách ke dnům, kdy jsem toto velkoměsto objevovala ve článku, který by vám ho pomohl objevit očima holky, která tam prožila nejlepší roky svého života.

Kdy se vydat do Londýna? 

Kdykoli, když je letenka za 600 korun 🙂 To je první indicie, proč se do Londýna vydat kdykoli. Za víkend utratíte pravděpodobně podobně, jako na horách.
Nejlepším termínem je ale bezkonkurenčně LÉTO. Když v Londýně svítí sluníčko, svět jako by se rozjasnil a s ním i věčně nabubření obyvatelé velkoměsta. Ono, když dvě stě dní z 365 prší, na náladě vám to moc nepřidá.
Léto je ještě v něčem skvělé – můžete jet do Brightonu k moři a to bych doporučila komukoli, kdo jede do Anglie na více, než tři dny.

S jakou leteckou společností letět ? 

Samozřejmě jde o to, jakou třídu preferujete, ale pro hodinu a půl není nutností Airbus, ale stačí normální charter.
Já nejraději lítala s Ryanairem a to z několika důvodů. Ryanair lítá na Stansted, což bylo nejblíž k mému bydlišti a domů mi jen vlak přímo z letiště. Stansted je vetší letiště na východě Londýna a na cestě nazpět vám nebude stačit přijet na letiště hodinu před odletem, protože jsou na něm větší fronty na odbavení. Vím, o čem mluvím. Když naopak na Stanstedu budete dřív, schovejte si nějaké libry na skvělou H+H kávu nebo Joe & Juice fresh či toast. Ryanair má také  lepší podmínky pro kufry – můžete mít klasický malý a ještě kabelku.
Wizzair, který lítá na Luton, který se nachází na severu Londýna, je pohodlnější, menší, ale podmínky pro kufry jsou příšerné! Jediné, co si můžete vzít je malý kufr  (42 X 32 X 25 CM), velký = ten, co my považujeme za malý příruční (56 X 45 X 25 CM). Bacha na to! Pokud si zavazadlo nekoupíte online, letenka se vám prodraží a opravdu myslím – PRODRAŽÍ!
Jinak samozřejmě letět na Heathrow nebo Gatwick je super pohodlné a pokud vám nevadí za letenku dát maličko více, dopřejte si to. Já jsem lítala ob-víkend tam a zpět a Ryanair jsem si oblíbila polohou, časy letů i podmínkami pro zavazadla.

Kde se ubytovat? 

Záleží na budgetu, ale hotely zmiňovat nebudu. Těch je milion a záleží na preferencích.
Chtěla bych se více věnovat tomu, jaké lokace jsou finančně dostupnější a nezruinují vaši peněženku + jsou cool! Mojí oblíbenou oblastí je tak trochu hipsterský Shoreditch, Liverpool street, Old street (kde teď bydlela Káťa) nebo třeba Notting Hill / Paddington.
Pořád se ale zastavíte nad cenou, která je dána destinací LONDON, se kterou nic neuděláme.

Shoreditch a umění na každém rohu


Notting Hill

Jak cestovat po Londýně? 

Pěšky! Pokud chcete Londýn opravdu poznat, určitě si do zavazadla nebalte lodičky, ale pohodlné tenisky, se kterými projdete centrum a ještě nasajete trochu atmosféru velkoměsta. Všude se dá dojít a já jsem se naučila tomu, že jít pěšky je mnohdy opravdu rychlejší, než nasednout do autobusu, který stejně jede krokem.
Na cestu metrem doporučuji bezkontaktní kartu, kterou asi budete mít ssebou již z Čech, a ikdyž byste jeli vícekrát za den, nikdy vám nestrhnou víc, než za jednodenní jízdenku.
Výhodou je i metro 24/7, které jezdí v pátek a sobotu na hlavních linkách Central, Victoria, Northern a Picadilly a Jubilee. Metrem v pátek jezdí po desáté večerní asi půl milionu lidí, proto počítejte i v nočních hodinách s celkem přeplněnými vagony.

 

Kde si dát nejlepší kafe a jak najít skvělou restauraci? 

Přiznám se, že já jsem si oblíbila několik kaváren, které najdete hlavně ve čtvrti Shoreditch nebo SOHO. Pokud tedy chcete opravdové kafe s atmosférou, lepší barristy, než právě ve zmíněných čtvrtích nenajdete.
V Shoreditch čtvrti jsem milovala Taylor st. barristas, za kterými se sjíždí milovníci kávy z celého světa nebo Allpress espresso, kde jsem si kávu často i sama mlela. Oblíbené kavárny Harris and Hole jsem již zmínila na začátku.
Napasala bych o desítkách kaváren, které jsem milovala, ale myslím, že si sami najdete tu vaši Londýnskou až se budete toulat krásnými uličkami.
Určitě bych ale doporučila rituál londýňanů zvaný afternoon tea, který ale nemá nic společného s čajem. Jde o několikachodový oběd, kdy dostanete Prosecco na přivítanou a patrový set se slanými i sladkými pochutinami.
V Londýně také nesmíte zapomenout na Brunch! Aaaach, jak mi tyhle naše dopoledne s holkama chybí. Každou druhou neděli jsme si nacházely další a další restaurace, kde nám někdy chutnalo více a někdy méně, a proto jsem vám schopná napsat, kam opravdu musíte zamířit. The breakfast club, kde vám naservíruje snídani pravděpodobně tak milý číšník, že tam budete chtít sedět celý den a také že ano! The breakfast club je all day breakfast place a přeci ke snídani si můžete dát pořádný nášup (i v šest večer) :D. Daisy Green v Little Venice (spojte s procházkou okolo kanálu, který vás dovede až do Notting Hillu, kde si užijete nedělní trhy).
Daisy Green

Afternoon tea

Jak najít restauraci v Londýně? pokud chcete něco opravdu TOP, musíte se objednat a to pekelně dlouho dopředu. Pokud se rozhodně 13 milionů lidí někde jíst, určitě si spoustu z nich vybere stejnou restauraci jako vy. Možností je zkusit koulo osobnosti (a kouzlo toho, že někdo nepřijde) a prostě to zkuste.
Já milovala restauraci Sushi samba ve 42.patře Heron Tower (nyní již Sales force tower) a restauraci v mrakodrapu The Shard. Zajímavostí je, že v obou místech je i bar a když řeknete vyhazovačům pod výtahy, že jdete do baru, tak vás pustí a pak si proste drze řeknete o stůl. Vyšlo mi to vždy a proto radu předávám. Né, že příště přijedu a už mi to nevyjde 🙂
Restauraci, kterou doplním můj TOP výběr je Steak and Lobster v hotelech Radisson blu. Vyberete si zkrátka steak nebo humra a jíte ho s bezednými hranolkami, které jsem nejedla nikde lepší.
Restaurací je ale milion a rozhodně využijte služby opentable.co.uk, abyste si udělali rezervaci v místě, kde zrovna jste.
Jako rychlé a levnější restaurace doporučuji Pizza Union, Honest Burger nebo dezerty v Hummingbird bakery (tohle mít v baráku by mor a za pár týdnů jedu do Dubaje, kde mají jedinou ne-anglickou pobočku!!) a nebo prostě klasicky nejlepší Pret (kterému konkuruje české O’papa fresh bistro ve kterém ke štěstí postrádám jen ranní porridge).


Steak and Lobster 
Sushi samba 

Kluby a bary 

Tak na tohle témy bych se rozpovídala o tom, že jsem nikdy nezazila větší diskriminaci než v Londýnských TOP barech. To, že potkáte na baru Lindsay Lohan nebo paříte v klubu s pricem Harrym (protože prostě víte, kam jít), to je fakt. Co je ale zarážející, že se do klubu dostanete nebo ne a to jen na základě vyhazovače, který vás ohodnotí, jestli jete „hoden jít do klubu“ nebo ne. Nemá to nijaký systém, jde jen o to jestli jste hezká nebo ne. Kluci vždy mastně zaplatí, pokud se vůbec do klubu dostanou, protože limit pro muže je přísnější a odvíjí se od peněz, co máte v kapse. To platí pro kluby jako jsou náš (i přes tohle všechno) oblíbený Maddox nebo Radio bar, Kensington rooftop gardens atd.
Nezmínila jsem vůbec promotéry, bez kterých se do klubu také nedostanete – zní to šíleně? Taky že je! Ale zažít je lepší, než si klepat na čelo, o čem píšu. My jsme s holkama opustily po pár zkušenostech Londýnskou kubovou scénou a přesunuly se do jiných míst, o kterých asi nebudu psát, protože se nikomu do gusta nemůžu strefit.
Pokud byste chtěli cokoli doporučit, rozhodně vím, kam jít a napište mi.

LONDON FAVOURITE PHOTOS z mého Facebooku. 


Víte, co ale bylo na Londýně stejně nejlepší? To, že jsem si všechno vybojovala sama a že jsem tohle město objevovala sama v dobrém i zlém. Okradli mě, bydlela jsem s dalšími pěti prasaty na jednom bytě, ale na druhou stranu byla na večeři s fotbalovým týmem Arsenalu, byla jsem na Olympijském stadioně, viděla jsem spoustu koncertů, na které bych se nedostala z Čech, byla na festivalech a fashion weekách, pořádala soutěž Elite Model look pro Anglii, byla každý týden u moře, bydlela skoro ve sklepě i ve 30.patře krásného mrakodrapu s kinem nebo gymem v baráku. Zažila pády i vzlety a poznala neskutečné lidi. Přes to všechno Londýn milovala, milovat nepřestala a nikdy nepřestanu.

Se slzami v očích a velkými díky těm, kteří ty roky se mnou přožívali vám posílám imaginární letenku s tím, že to město musíte vidět!

 

With love Karol

 

Share:

6 Comments

 1. Sabina
  Únor 2, 2017 / 9:53 am

  Děkujuuuu, já jedu v březnu a tohle se mi bude strašně moc hodit. Už teď se těším ještě víc!

  • Karolina Sramlova
   Únor 2, 2017 / 9:03 pm

   TAk hlavně objednat restaurace už nyní 🙂 Jinak se vše zvládne na místě. Pozdravuj tam… Love Karol

 2. Katka
  Únor 2, 2017 / 10:50 am

  Karol, krásný článek! Jak dlouho si v Anglii žila? My se tam chystáme v přítelem na konci května a už se mega těším! Byla jsem tam 3x při pobytu v UK a hrozně mi chybí! Měj se krásně 😉

  • Karolina Sramlova
   Únor 2, 2017 / 9:06 pm

   Ahoj Katko, byla jsem rok v osmnácti na severu Anglie a nyní tři roky v Londýně. Předtím jsem myslela, že umím Anglicky a že si ze mě celá země sedne na zadek. Nyní jsem tam jela s pokorou a s tím, že si vybojuju práci v oboru, co chci dělat a na londýnský pobyt vzpomínám jako na svá nejlepší léta… bylo to prostě boží a možná se někdy rozepíšu nad „FUCK UPY“, které se mi tam staly, ale se třeba tobě nestaly 😀
   Pokud bys chtěla jakékoli rady, ráda poradím 🙂
   Love Karol

 3. Lily
  Únor 2, 2017 / 7:49 pm

  Boží článek Karol. Vytisknu ho s sebou až do Londýna pojedu.

  • Karolina Sramlova
   Únor 2, 2017 / 9:07 pm

   Tak hlavně tiskni bez fotek, abys neměla Karol na každém kroku:D Ať se ti tam líbí, love Karol

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *