NEJČASTĚJŠÍ CHYBY, KTERÉ NA INSTAGRAMU SNIŽUJÍ VÁŠ DOSAH


Dnes jsem se ve článku zaměřila na pár chyb, které na Instagramu děláte a možná o nich ani nevíte.
Uspět nebo protlačit svůj účet mezi více než miliardou účtů není jednoduchý úkol a o to víc, protože nejste Ariana Grande nebo Cristiano Ronaldo. Proto, abyste zbytečně nedělali chyby tu ale máte mě, abych vám ukázala těch pár bodů, které vám pomůžou dosáhnout co největšího dosahu! 

Jdeme rovnou k věci, protože ve faktických článcích se nechci vykecávat třeba o tom, jak postovat hezké fotky a že obsah příspěvků je důležitý.

 1. Banned hashtags – určitě jste slyšeli o takzvaném shadow bannu a o jeho tisíce spekulacích, zda existuje nebo tedy ne, nebo jak to je.
  Instagram sám říká, že neexistuje, ale na druhou stranu Instagram dokáže vaší fotku prostě nepropustit, protože jste použili zabannované hashtagy. Takže jak bych řekla já – „same, but different„. Jen nepoužívají oficiální pojem shadow ban. Nenechte se tedy zmást!
  Abych vám nepsala jen jak to je, ale abych vám to i názorně ukázala, podívejte se na screen níže.
  Například #singlelife a vlastně jeden z velmi oblíbench hashtagů  je zabannovaný, tudíž Instagram nepropustí viditelnost fotky přes tenhle hashtag.
  Jde tedy i o zdánlivě „normální“ slova jako #alone #fitnessgirls #valentinesday a ne jen takové tagy, které byste i tipli jako #like4like nebo #follow4follow.
  Kde zkontrolovat banned hashtags? Klidně si ty screeny uložte, taky je mám v telefonu a jen kontroluju, jestli nepřekračuju Instagram guidelines, aby moje posty byly viděny.

  Pozor ale – v bannu je asi 114.000 hashtagů.

  Může se to ale stát i pokud ale používáte stejné hashtagy, které kopírujete. To klidně může vést k tomu, že Instagram zablokuje váš celý účet!
  Pokud si zadáte do googlu Banned hashtags nebo stránku zde, pak si můžete váš post zkontrolovat. Bohužel až po vypostování, což nedoporučuju.
  Kontrola před tím než vypostujete fotku ale může být taková, že si zkontrolujete těch pár hashtags rovnou v Instagramu a pokud se neobjeví hláška jako na třetí fotce, pak jste v pohodě.

  Doporučení je taky ode mě ale to, že používejte 3, 5 a max 10 hashtagů. Ano, ve finále můžete použít víc, ale jsou relevantní nebo je to jen umělé zvyšování sledovanosti? No, zkuste zapřemýšlet nad důvodem, proč vlastně je používáte a jaké.

  Jak mixovat hashtagy tak, aby vám přinesly úspěch?
  Existuje několik skupin hashtagů – velmi malé do 50tis, malé do 100tis, střední do 500tis a pak velké od 500tis.
  Mixujte je podle toho, co chcete dosáhnout. Čím větší hashtag, tím rychji se vaše fotka ztratí v záplavě dalších fotek. Zkuste mixovat všechny kategorie třeba jedním, dvěma a tím i zkoušejte, co vám nejlépe funguje.
  Pokud cílíte na čechy, pak i české hashtagy jsou možná klíčem k úspěchu! Nezapomínejte na češtinu.
  Ve statistikách (pokud máte firemí účet) zjistíte, co vám nejlépe fungovalo a toho se držte, třeba zkopírujte do poznámky a používejte je když se hodí.

 2. 3rd party apps, které nejsou povoleny Facebookem (majitelem Instagramu).
  Aplikace třetích stran tedy můžete používat, ale dejte si dobrý pozor jaké! Například aplikace na plánování příspěvků. Sama jsem dříve používala „MOSAICO“, ale!!! – Mosaico nemá povolení od Facebooku, proto jsem roky porušovala pravidla Instagramu a ani o tom nevěděla. Přeci je Mosaico na Apps store. Ne všechny appky, které si můžete stáhnout jsou ale partnery Facebooku a tudíž jejich používáním porušujete jeho pravidla.
  Zkontrolovat si aplikace, které používáte a taky kam dáváte své heslo jsou ke kontrole zde.
  Stačí jen vyhledat aplikace, kteé používáte buď ve složce „community management“ nebo prostě zkuste tlačítko „search“ pro appku, kterou používáte.
  Na plánování je tu například aplikace PLANOLY nebo LATER, které jsou povoleny a tudíž se nemusíte bát o to, že ikdyž do appky dáte vaše Instagram heslo a jméno, tak vám někdo vezme účet a nebo že vám Instagram třeba sníží počet lidí, kteří vidí váš profil nebo fotky, protože nevědomky porušujete pravidla.
 3. Using bots neboli aplikace, které zvyšují váš dosah, počet followers nebo dosah na fotkách.
  Facebook a tudíž Instagram má tzv. community guidelines, které nedovolují jakýmkoli způsobem sbírat větší viditelnost postů nebo sbírání followers. Naopak jakmile to potom přestanete dělat, váš účet neuvidí skoro nikdo a potvrvá velmi dlouho než Instagramu a jejich automatickým robotům ukážete, že váš účet je jen organický.
  Od doby, kdy Instagram začal vymazávat neaktivní a fake účty, které fungovaly na principu „follow for follow“ nebo „like for like“/ neautentické chování, se počty lajků na fotkách a růst výrazhně snížil u spousty profilů. Je jasné proč!
  Pokud jste si kdy platili aplikace na dosah, pak víte, co to přinášelo vám – více likes, více lidí, co zdánlivě vidí váš účet. Nikdo vám ale neřekl, že vaším účtem zase vy lajkujete a komentujete a dáváte sledovat další lidi, což ostatní vidí – a vidí o i Instagram!

  Od konce roku 2018 se Instagram zbavuje účtů, které byly vytvořeny jen pro toto chování, pro lajkování, komentování a sledování. Na Instagramu existuje účet s vašimi fotkami pravděpodobně ještě i 4x, jen se k němu s největší pravděpodobností nedostanete. Roboti pouze využili váš obsah pro takové aktivity.
  Podívejte se na stránku wwww.socialblade.com a zjistěte, kolik vám vlastně přibývá a kolik ubývá. Instagram opravdu maže tyhle neautentické účty a buďte rádi za autentický sledující na vašem účtu. Ti pak přináší úspěch ať máte jakékoli KPI.

 4. Posting content that breaks community guidelines
  Teď se všichni přiznejme, jestli jsme někdy opravdu četli Instagram Community guidelines.
  Co ale si z toho vzít ve zkratce?
  Nepostujte nahé fotky – je to easy? Možná se vám to zdá, ale co je za vás naprosto v pořádku nemusí pro Instagram být. Možná nejde jen o nahé nebo z části nahé fotky vás, ale může jít o nahé fotky vašich dětí (což samozřejmě může být naprosto nevinná fotka, ale i tak Instagram může její dosah snížit a nebo při opakovaném problému může dojít ke snížení dosahu celého účtu), může ale jít i o profesionální focení atd. Přemýšlejte předtím, než vystavíte své tělo na sociálné sítě.
  Poruchy stravování a všech aspektů s nimi spojených (anorexie, bulímie nebo naopak obžerství), sebepoškozování v jakémkoli způsobu, vandalismus, drogy (i ty legální) a další.
  Kde si přečíst celé community guidelines? Zde jsou v češtině, alespoň jejich zkrácená verze, akterá ale naprosto stačí.

Pomohl vám dnešní článek v tom, abyste si řekli, jestli náhodou nevědomky neporušujete nějaká pravidla?
Už připravuju další články, ale můžete mi i napsat témata, která by vás zajímala jak na Instagramu do direct message, tak klidně na blog.

With love, Karol

Share:

1 Comment

 1. Lojza Levej Hák
  Srpen 28, 2019 / 5:19 pm

  Parádní články, jen tak dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *